HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

Van-e értelme a méregtelenítésnek? I. – Az ellenérvek

2017.02.14. 14:46 EgészségTrend

Van-e értelme a méregtelenítésnek? I. – Az ellenérvek

A méregtelenítést könnyű annyival elhessegetni, hogy csupán hóbortos divatról van szó. A méregtelenítés, mint gyakorlat azonban évszázadok óta jelen van életünkben. A pro és kontra érveket járja körbe az Ecologist cikke.

meregtelenites.jpg

Van, akinél a méregtelenítés annyit tesz, hogy januárban felhagy néhány hétre az iszogatással. Mások számára azonban beöntést, étrend-kiegészítőket, szuperegészséges ételeket és/vagy leveket jelent, valamint a hús, tejtermékek, búza, cukor, koffein és egyéb, „méreganyagnak” tekintett élelmiszerek mellőzését.

A „méregtelenítés” kifejezéssel az a probléma, hogy nagyon sokféle termékre és étrendtípusra alkalmazzák – kezdve a „méregtelenítő” samponoktól és filteres teáktól az egy hétvégés léböjtön át egészen a kéthetes méregtelenítő programokig.

Bár a szkeptikusok csupán múló szeszélynek tekintik ezt a kérdést, évszázadok óta számos kultúra gyakorolja világszerte a méregtelenítés megannyi formáját. Az ájurvéda gyógyászati rendszer például évente egy-két méregtelenítést javasol.

Tudnunk kell, hogy a méregtelenítés nem gyors és egyszerű feladat. 7-21 napig tart, és speciális étrend mellett béltisztítást, masszázst, meditációt és jógát foglal magában.

A méregtelenítés hívei szerint testünk méreganyagoktól való megtisztítása és a kiválasztószervek megfelelő működésének elősegítése növeli az energiaszintet, a vitalitást, és javítja az általános egészségi állapotot.

Szóval megéri? És ha igen, milyen típusú méregtelenítést válasszunk?

 

A konvencionális nézet

Dietetikusok, orvosok és tudósok – köztük a brit Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Food Standard Agency) vezető tudósa, Andrew Wadge – véleménye szerint a méregtelenítő étrendek, kiegészítők csupán idő- és pénzpocsékolás. Érvelésük szerint a tisztítási folyamatot rábízhatjuk a májunkra.

„A drogfüggőségen vagy mérgezések gyógykezelését szolgáló intézményeken kívül a méregtelenítésnek nincs jelentősége” – állítja a Sense About Science, egy vegyi és gyógyszerészeti cégek érdekeit képviselő lobbicsoport.

Az említett csoport 2009 januárjában készített egy jelentést, amelyben tizenöt terméket vizsgáltak meg, köztük egy méregtelenítő kefét, egy vízméregtelenítő, és egy méregtelenítő tapaszt (amelyről a gyártó azt állítja, hogy a talpra ragasztva kivonja a testből a méreganyagokat). A jelentés a legtöbb esetben semmilyen bizonyítékot nem talált a méregtelenítéssel kapcsolatos állítások alátámasztására.

Sőt mi több, a tanulmány szerint a méregtelenítés elve helytelen: „az emberi test úgy fejlődött ki, hogy a májon, veséken és bélrendszeren keresztül megszabaduljon a szükségtelen anyagoktól”, „a vegyianyagok nagy része nem halmozódik fel a testünkben”.

A tudósok üzenete annyi, hogy hagyjuk a méregtelenítést, igyunk egy pohár vizet, legyen kiegyensúlyozott az étrendünk, és bújjunk korán ágyba.

Való igaz, hogy kaphatók olyan termékek, amelyek állításai túlzóak, esetleg félrevezetőek, vagy pedig nincsenek kellően alátámasztva.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a méregtelenítés teljes eszméjét és alkalmazását el kellene vetnünk. Sem pedig azt, hogy továbbra is folytathatjuk a vegyianyagok felhalmozását a testünkben, arra várva, hogy majd a kiválasztószerveink (tüdő, máj, vesék, bél és bőr) megszabadítanak tőlük.

 

Forrás: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/van-e-ertelme-meregtelenitesnek

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr7612301097

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása