HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

A fájdalomszindróma

2014.05.16. 12:57 EgészségTrend

Minálunk, falun, kemények az emberek, s ez a saját testükkel kialakított viszonyban különösen tetten érhető. Ha fáj valamijük, nem rohangálnak rögtön az orvoshoz, „nem vagyunk mi anyámasszonykatonái”, mondják, hiszen már anyánktól megtanuljuk, hogy a fájdalom „katonadolog”. Egy falusi ismerősöm is évtizedekig tűrte a krónikus derékfájását, végül azonban nem bírta tovább, szabályosan lerokkant, és azóta is orvostól orvosig szaladgál, hogy meggyógyítsák, ám az okot eddig senki sem találta meg. Kizárólag mentálisan élné meg ezt a fájdalmat? Szimulál? Hipochonder? Van más lehetőség is…

A testi károsodás okozta kellemetlen élményünk – vagyis a fájdalom – úgy alakul ki, hogy a probléma helyéről az idegek hálózata jelzést küld, amelyet az agykéreg fogad: ez a komplex folyamat a fájdalom érzékelése. A funkcionális MRI-vizsgálatokkal azonban ma már egyértelműen bizonyították, hogy a folyamatos csillapítatlan fájdalomérzet hatására az agykéreg bizonyos helyein (ott, ahol „fogadja” ezeket az információkat) olyan visszafordíthatatlan elváltozások alakulnak ki, amelyek már maradandóak. Tehát például elképzelhető, hogy a fájdalom oka már rég megszűnt, miközben az érzet megmarad.

Az említett vidéki ismerősömnél is vélhetően ez történt, ezért nem találják sehol a fájás okait. Az újabb kutatások szerint már három hónap is elegendő lehet ahhoz, hogy a fájdalomérző idegpályák túlzottan stimulálódjanak, és a fájdalom állandósodjék – ezt a jelenséget nevezik fájdalomszindrómának. A tartós, csillapítatlan fájdalom ráadásul további komplikációkhoz is vezethet, nem meglepő módon például depresszióhoz, viselkedési zavarokhoz, csökkent munkaképességhez.

Ha a fájdalom mozgásszervi, akkor gyakran kialakul kényszertartás is, amely újabb motorikus panaszokat eredményezhet. Például amikor valaki a térdét fájlalja, kímélni igyekszik az adott testrészt, másképp lép, másképp tartja a törzsét és így tovább – ez pedig ún. kényszertartáshoz vezethet, amely további testrészek károsodását okozhatja. Nem véletlen tehát, ha a szakemberek azt javasolják: ne hagyjuk sokáig csillapítatlanul a krónikus fájdalmainkat, s minél hamarabb vizsgáltassuk ki az okait.

A kialakult fájdalomszindrómát a jelenlegi tudásunk alapján igen nehéz meggyógyítani, s a gyógyszerek gyakran nem segítenek. Az egyik specifikus módszer során ún. deszenzitizációs (érzéketlenné tévő) gyakorlatokat kell végeznie a betegnek, míg másoknál a hipnoterápia, a meditáció vagy épp az akupunktúra ér el eredményeket – egységes csodaszer azonban még nem létezik, hiszen idegsejtek bizonyos csoportjait kellene megtanítanunk arra, hogyan viselkedjenek.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr56172901

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása