HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

A boldog öregkor titkai - a tájcsi

2015.10.26. 19:26 EgészségTrend

Ahogy arról már korábban beszéltünk, a kutatók megfigyelései alapján napi háromszor 30-45 perc pulzust és légzésszámot emelő mozgás jó eséllyel tudja biztosítani, hogy agyunk idős korban is megőrizze a fittségét. Mindez főként az "extra" oxigénellátásnak köszönhető, illetve annak, hogy az intenzív mozgás következtében nagyobb mértékű a növekedési hormonok termelése, amely az agy struktúráit is érinti. A jógaszerű, nyújtásokkal dolgozó mozgásformák esetén nem sikerült ilyen jellegű változásokat kimutatni.

Találtak azonban még egy mozgásformát, amely hasonlóan jó hatással van az agyunkra, s ez pedig a táj-csí. Jelenleg a kutatók magán a tényen kívül, miszerint a táj-csí segít lefékezni az agyi struktúrák időskori csökkenését, nem sokat tudnak arról, konkrétan milyen mechanizmusok során hat ez a "sport" az agyunkra, ám az kétségtelen, hogy hat.

Hogy mi a táj-csí, arra talán úgy a legegyszerűbb válaszolni, ha megnézzük:

 

Az egészséges tudat és test megőrzésének erről az eszközéről már beszéltünk régebben valamennyit, most talán azonban érdemes lenne abból a szempontból is megvizsgálnunk, hogy vajon miben rejtőzhet ez a különleges hatása.

A tájcsí (hivatalos nevén: tájcsí-csuan – hadd ne használjam ezekben a posztokban az amúgy is követhetetlen nemzetközi átírást) eredetileg és alapvetően harcművészet, s ezen belül is az ún. „belső erőkre” alapozott harcművészet – szemben például azokkal saolin harcművészetekkel, amelyek a „külső erőkön” alapszanak. A mai napig vannak, akik a tájcsít nemcsak egészségmegőrzésre vagy spirituális elmélyülésre használják, hanem valódi vagy koreografált küzdelmekre is. Ennek ellenére ez a mozgásforma főként rekereációs eszközként futott be óriási karriert a világ nyugati és keleti részén egyaránt.

A tájcsí elmélete és gyakorlata egyaránt a taoista filozófia mélyén gyökeredzik. Maga a tájcsí kb. annyit jelent: „a nagy cél”, „a legmagasabb végső”, s tulajdonképpen azt az erőt szimbolizálja, amely a „végtelenség” vagy „határtalanság” semleges energiáit az itt és most megjelenő poláris eenergiákká, jinné és janggá alakítja át spirális vagy körkörös mozgások segítségével. Habár a kínai kifejezésben megjelenő csí tehát nem „azt” a csít jelenti, amelyet általában erőnek vagy energiának szoktunk fordítani, maga a mozgásforma mégis ennek a csínek a manipulációjával foglalkozik, s minél kisebb energiabefektetéssel igyekszik minél nagyobb hatást elérni.

Aki tájcsízik, az egyszerre lazul és koncentrál – ez két olyan fogalom, amelyek a nyugati, köznapi értelemben kizárják egymást. Mégis amikor megfigyelünk egy gyakorolót, azt láthatjuk, hogy egyszerre halálosan pontosak és légiesen könnyedek a mozdulatai. A koncentráció nemcsak magukra a látható mozdulatokra terjed ki, hanem az egész folyamatra, amelynek a lényege ennek az energiának (csínek) a létrehozása, növelése, csökkentése, mozgatása, eloszlatása – általában a környezet igényeinek is megfelelően. Ha pl. fúj a szél, a gyakorló ezt mindig beépíti a mozdulataiba, hogy minél gazdaságosabban tudjon mozogni. A test minden része íveken mozdul, akárcsak az energia, amelyet manipulál. Ez a körök, oválisok, spirálok a harmonikus mozgás alapjai – s ez az összhang a testre figyelő tudatra is hatással van.

Valószínűleg a teljes testre kiterjedő, különleges minőségű figyelem a felelős a tájcsí pozitív tudatu-agyi hatásaiért. Legalábbis egy barátom szerint , aki jógatanár és egyben tapasztalt tájcsígyakorló is, hiába gondolják sokan hasonlóak a két mozgásforma gyakorlati és elméleti megközelítését, valójában a tájcsí jóval nagyobb testi figyelmet kíván, amely – a szavai szerint – „szinte a test minden egyes sejtjére kiterjed”. Arról pedig már sokat beszéltünk itt, az Egészségtrenden, hogy ez a fajta testtudati attitűd mennyire sokat segít tudatunk frissességének és agyunk struktúráinak a megőrzésében…

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr818028848

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása