HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

A lúdtalp és a gyerekkor

2016.02.29. 14:29 EgészségTrend

Több, mint gyakran fordul elő, hogy az aggódó szülő az a problémával keresi fel az orvost vagy más szakember, hogy kisgyerekének lúdtalpa, bokasüllyedése van, esetleg befelé (vagy éppen kifelé) dől a bokája, csámpázik. Sokszor még babakorú gyerekeket is elvisznek az ortopédiai rendelésre a kétségbeesett szülők, és talpbetétet vagy egyéb, akár műtéti megoldást kérnek.

Fontos azonban tudni, hogy hosszú folyamat eredménye, amíg a gyerek lába eléri a felnőtt korra jellemző formát, ezért bizonyos életkor alatt nem is érdemes a lúdtalp kérdésével foglalkozni. Csecsemőkorban sokan a hosszanti boltozat hiányát látják lúdtalpnak, s ezt a benyomást még fokozzák is a baba vastag, talpbőr alatti zsírpárnái – pedig mindez normális állapotnak tekinthető legalább kétéves korig.

newborn-baby-feet.jpg

Újszülött csecsemő talpa – Evan Amos

A boltozat kialakulásához szükséges izomzatot a baba a mozgásfejlődésével párhuzamosan szerzi meg, kezdetben csúszással, mászással, majd állással, járással, ugrálással. Fontos, hogy mindez spontán történjen. Türelmetlen szülőkkel előfordul, hogy szó szerint kierőszakolják, hogy a gyerek felálljon, járni kezdjen, ez azonban túlterhelést, hosszú távon deformálódást okoz, amely akár a gyerek egész életét meghatározhatja. A 7–8 éves korra kialakuló gacsos térd (X-láb) vagy hanyag tartás (amely a gerincferdülés előszobája) ilyen korai megerőltetésre utalhat. A korán kialakuló túlsúly komoly rizikófaktornak tekinthető a lábfej deformálódásában, mivel a kialakulófélben lévő izomzat – amely így is, mondhatjuk, a test gyors fejlődésével – nem tud lépést tartani a növekedéssel, s ez az ízületek deformálódásához, végső soron a vázrendszer eltorzulásához vezethet.

Kb. 10 éves korra alakul ki a felnőtt korra jellemző lábfejszerkezet, vagyis a talp ilyenkor már számos boltozatból áll, s alapvetően három ponton, a nagylábujj és a kislábujj előtti talppárnán, valamint a sarkon támaszkodik, az addig gyakran befelé dőlő bokák pedig egyre inkább függőlegesek lesznek. A gyerekek jelentős részénél megmarad azonban a bokák befelé dőlése, amely sok esetben csak esztétikai kérdés. Nagyon sok felnőtt teljesen panaszmentesen, akár professzionális futóként éli le az életét, miközben befelé dőlnek a bokái.

Mivel a lúdtalpbetétek, speciális ortopéd cipők nem fejlesztik a lábat, csak kompenzálják a boltív hiányát, a tudomány mai gyakorlata szerint csak azoknak ajánlják a használatát, akiknek konkrét panaszaik, fájdalmaik vannak. A jelenleg érvényes álláspont szerint nem igaz az az elképzelés, hogy a betét vagy hasonló segédeszköz nélkül hagyott lúdtalp később komolyabb mozgásszervi panaszokhoz vezethet. Általában a sokat mozgó gyerek amúgy lapos lába (lúdtalpa) eléggé rugalmas marad ahhoz, hogy az erőteljesebb rázkódás és az egyenetlen terhelés okozta problémák ne kerüljenek – szó szerint és átvitt értelemben egyaránt – magasabb szintre. Amennyiben azonban fájdalom, egyéb panasz alakul ki a helytelen talpszerkezet miatt, akkor azt feltétlenül orvosolni kell. A legtipikusabb ezek közül a kamaszkori térdkalácsfájdalom.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr188428918

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása