Habár sokan gondolják azt, beleértve ebbe a körbe a témával professzionális szinten foglalkozókat is, hogy akiknek olyan jellegű lábfejtorzulásaik vannak, amelyekre hétköznapi nyelven a lúdtalp diagnózisát szokás használni, azoknak feltétlenül lúdtalpbetétre vagy speciális ortopéd cipőre van szükségük, az eddigi tudományos kutatás mindezt nem erősítette meg.
A futás sportspecialistái is azt javasolják pedig, hogy megfelelő betétekkel, megfelelően kialakított cipőkben űzzük ezt a mozgásformát, különben a lábbal kapcsolatos problémákon túl, akár a gerincünk is megsínyelheti a nemtörődömségünket. Manapság már Magyarországon is vannak olyan szaküzletek, ahol a lábunk deformitásait, bokánk dőlését, harántboltozatunk állapotát műszerekkel pontosan felmérik, és így javasolnak nekünk különlegesen kiképzett cipőmodelleket.
Katonai felmérések érdekes módon kifejezetten cáfolják ezt a vélekedést. Egy ausztrál felmérés szerint a lúdtalpasok kevesebb ortopédiai problémától szenvedtek katonai karrierjük során, míg egy izraeli vizsgálati statisztika szerint a normál lábboltozatú katonák átlagosan négyszer akkora eséllyel szenvedtek ortopédiai sérülést, mint a lúdtalpa társaik. Egy amerikai összesítés ezekkel szemben nem talált szignifikáns különbséget a két csoport között.
Összességében engem is meglepnek ezek a statisztikai eredmények, mivel van egy olyan, általános elképzelésem az emberi testről, hogy az olyan, mint egy különleges statikájú építmény – ha csak egyetlen eleme is rosszul áll, az épület megdől, és hosszú távon akár össze is omlik. Nyilván azt felejtem el ilyenkor, hogy a testünk élő, ráadásul sokféle tudati szinten is élő szerves rendszer, amely képes folyamatosan alkalmazkodni számos változáshoz.
Jó lenne, ha ezzel számos szülő és nagyszülő is tisztában lenne, amikor kétségbeesetten viszik amúgy panaszmentes gyerekeiket, kamaszaikat a rendelőkbe. Sok ortopéd orvos számol be ugyanis arról, hogy a szülők, nagyszülők annak ellenére betétet, ortopéd cipőt vagy egyenesen műtétet követel tőlük, hogy valójában „a betegnek” semmi baja, csak épp „esztétikailag” nem stimmel valami a lábfejével…