HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

Tévhitek és hasznos tanácsok influenza szezonban

2017.02.07. 14:34 EgészségTrend

Szinte mindenkinek megvan a saját forgatókönyve az influenza megelőzésére vagy kezelésére. Ezek nagy része viszont egyáltalán nem használ. Dr. Novák Hunor segítségével rendet teszünk a fejekben.


Zárt térben és tömegben megnő az esélye, hogy influenzajárvány idején mi is megbetegszünk, így aki BKV-ra száll, jobban teszi, ha odafigyel. Egyre népszerűbbek a gyógyszertárakban kapható szájmaszkok, amik Novák Hunor szerint csak félig jelentenek megoldást.

Bár segítenek, mert a betegség testnedvekkel és cseppfertőzéssel, azaz tüsszentéssel, beszéddel és köhögéssel terjed, a különböző tárgyakról könnyen a kezünkre, onnan pedig a szánkba kerülhet a vírus – mondja, majd hozzáteszi: az is elég, ha egy hipermarketben valaki megfogta előttünk a kenyeret, amit aztán mi megveszünk.

sick-woman-blowing-her-nose.jpg

A házi praktikák között szintén akad olyan, ami többnyire népi legenda és halottnak a csók: ilyen a fokhagyma, a C-vitamin és a cinktabletta is. Ami segíthet viszont, az a D-vitamin, ami receptre felírva nagyjából havi 100 forintra jön ki, és kutatások bebizonyították, hogy a téli pótlása képes csökkenteni az influenzás megbetegedés esélyét. Ha kíváncsiak vagytok, kinek mekkora adagot ajánlanak, itt megnézhetitek. Hasznát vehetjük még a kézfertőtlenítőknek is, hiszen a kézhigiénia és a gyakori kézmosás ilyenkor rendkívül fontos. A szopogató tabletta viszont csak helyileg enyhíti a torokpanaszokat, de meggyógyítani nem fog minket, mert azt az immunrendszerünk teszi.

A védőoltás sem mindig segít

Valószínűleg ez a legkevésbé hatékony védőoltás, ugyanis nagyon sokféle típusú influenza létezik, és nehéz megjósolni, hogy melyik fog éppen télen járványt okozni, ezáltal melyik oltást kell beadni – mondta Novák, aki saját maga is kapott injekciót nemrég, mégis lebetegedett. A gyermekgyógyász szakorvosjelölt arra is felhívta a figyelmet, hogy az influenza elleni védőoltás hatásossága csak 50 százalék körül van, sőt: 2015 telén Angliában ez mindössze 3 százalék volt. Hogy miért? Mert a vírus megváltozott, mutálódott, és egy másik típusú influenza okozta a tömeges megbetegedéseket, nem az, ami ellen az oltás védett. Ettől függetlenül egyébként világszerte javasolják a beadatást, mivel összességben már alacsony hatékonysággal is sok betegséget képes megelőzni össztársadalmi szinten. Antibiotikumot is felesleges szedni, az ugyanis semmilyen hatással nincs a vírusokra.

Jó, de akkor mit tegyünk?

A szakértő szerint pihenjünk sokat, igyunk forró, mézes teát, együnk forró húslevest, fájdalom esetén használjunk fájdalomcsillapítót – és szedjünk D-vitamint! Az influenzavírus egyike azon kevés vírusoknak, ami ellen létezik gyógyszer: a zanamivir vagy oseltamivir hatóanyagok segíthetnek a fertőzés leküzdésében, de ezek alkalmazásáról mindig orvos dönt.

 

Forrás: http://24.hu/elet-stilus/2017/01/31/a-fokhagyma-es-az-antibiotikum-semmit-nem-er-az-influenza-ellen/

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr212301063

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása