HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

A porckorongsérv kezelése – II. Majdnem spontán gyógyulás

2015.12.16. 18:50 EgészségTrend

Ha valakinek porckorongsérve van, érdemes arra törekednie, hogy ún. konzervatív úton érje el a javulást, gyógyulást. Amennyiben ugyanis a betegség már abba a szakaszába jut, amikor maradandó idegi károsodástól kell tartani, akkor általában már nehezen kerülhető el a műtét (ahogyan arról a múlt héten is beszéltünk: http://egeszsegtrend.blog.hu/2015/12/13/hogyan_mutik_a_porckorongservet).

A leggyakrabban azok keresik fel az orvosokat, akiknek egy hirtelen mozdulatra (emelésre, csavarásra, szokatlan terhelésre) szakadt ki a porckorongjuk – ők rendszerint nagy fájdalmat élnek át, gyakran „beáll” valamely testrészük, pl. nem tudják a nyakukat forgatni, vagy nem tudják a derekukat kiegyenesíteni. Ha az így megsérült betegnek amúgy nincs komolyabb problémája a testtartásával, nincsenek rossz, rögzült mozgásmintái, s a baleset valóban csak egyszeri eset az életében, akkor rendszerint nagyok jó a kilátásai – az ilyen típusú porckorongsérv ugyanis 5–6 hét alatt spontán meg szokott gyógyulni, ha az ember kíméletesen bánik a testével.

Akinek ilyen típusú porckorongsérve van, az általában eleve tágas gerinccsatornával rendelkezik. A porckorong kitüremkedő belső része fizikailag és kémiailag is irritálja az ideggyököt, ám ezek idővel elmúlnak. A vegyi  irritáció 3–4 nap alatt teljesen megszűnik, míg a mechanikai zavar – vagyis azt, hogy a kocsonyás anyag konkrétan nyomja az ideget – pár hét alatt azért tűnik el, mert a porckorong kitüremkedő része nagyon gyorsan elveszíti a víztartalmát, s emiatt összezsugorodik, eltűnik. 6–8 hét után akár az eredeti méret hatodára, hetedére is összemehet a sérv.

Ezekben a szerencsés esetekben is fontos azonban, hogy a beteg kímélje magát. Sokszor javasolják, hogy pár napig, akár egy hétig is feküdjön – így a porckorongot tehermentesíti az egyébként rá nehezedő nyomás alól. A gyulladt ideggyököt szokták jegelni is, illetve komolyabb esetekben gyulladáscsökkentő gyógyszereket is szoktak alkalmazni, néha egyenesen a gerincbe adott injekció formájában. Mivel a gyulladáscsökkentő gyógyszerek nem túl nagy barátai az emberi gyomornak és bélrendszernek, fel szokott merülni az infúzió szükségessége is.

Amint a gyulladás alábbhagy, a gyógytornász segítségével kimozgatják az ideggyököt, hogy ne érintkezhessen a sérvvel. Ilyenkor a gyógytornász megpróbálja nyújtani, „elhúzni” az idegeket, illetve a beteggel együtt azon kísérleteznek, hogy az adott ideg által irányított izmok mozgatásával hogyan lehet visszahatni a gerincnél kilépő ideggyökre, ezzel együtt a fájdalomra. Amikor a gyulladás és a fájdalmas tünetek megszűnnek, intenzívebb gyógytorna következik, ahol a beteg nemcsak helyes mozgásmintákat tanul, hanem azt is, hogyan lehet felismerni a porckorongsérv kiújulását, még mielőtt súlyos tünetek alakulnának ki.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr578177856

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása