HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

Kötőhártya-gyulladás: természetes gyógymódok

2017.10.13. 12:29 EgészségTrend

 

A vörös, gyulladt, könnyező, égő szem biztos tünete a kötőhártya-gyulladásnak. Akár fertőző, akár nem, időben cselekednünk kell!


A kötőhártya az alsó szemhéjat borító vékony nyálkahártya, amelyben a szervezet védekező sejtjei találhatók. Váladéka segít megőrizni a szem nedvességét, ami az idegen testek és a kórokozók eltávolítása miatt fontos.

Általános tudnivalók

Nem fertőző kötőhártya-gyulladás (konjunktivitis) alakulhat ki, ha a szemet ingerli valami, például füst, száraz levegő, huzat, UV-sugárzás, idegen test, esetleg valamilyen allergén anyag. A fertőző kötőhártya-gyulladást viszont a nyálkahártyán megtelepedő baktériumok vagy vírusok okozzák. Ilyenkor előfordulhat, hogy a gyulladás a környező területekre, a szaruhártyára, a szemhéjakra is átterjed. A betegségben gyakrabban érintettek gyerekek, valószínűleg azért, mert ők gyakrabban nyúlnak a szemükbe. Veszélyeztetettnek számítanak az idős emberek is, mert a szemük szárazabb.

kotohartya_gyulladas.jpg

Tünetek

Fertőző kötőhártya-gyulladás esetén legszembeötlőbb a vörös, gyulladt, váladékozó szem, a szemhéjak összeragadása - különösen reggel -, a fokozott könnyezés, a fényérzékenység és az égető vagy ingerlő érzés, mintha valami belement volna a szembe. Legtöbbször eleinte csak az egyik szem érintett. Az általában mindkét szemet érintő, de nem fertőző kötőhártya-gyulladás nem jár váladékozással és a szemhéjak összeragadásával. A panasz okát orvosnak kell tisztáznia.

Orvoshoz kell fordulnunk fájdalom esetén, és ha 3 nap elteltével sem tapasztalható javulás, továbbá ha fülfájás, fejfájás és hányás jelentkezik. Ugyanígy hirtelen fellépő látásgyengeség, pír, duzzadás, a belső szemzug fájdalma, erős könnyfolyás, láz, levertség esetén, illetve ha a könnyzacskóból genny ürül. Lehetséges szövődmények: agyhártya- vagy középfülgyulladás, szaruhártya- vagy könnyzacskógyulladás, vérmérgezés.

Természetes gyógymódok

  • Szemvidítófű vagy körömvirág borogatás formájában: ehhez 1-1 teáskanál gyógyfüvet öntsünk fel kb. 50 ml forrásban lévő vízzel, várjuk meg, amíg kihűl, szűrjük le, itassunk át vele két vattapamacsot, és naponta kétszer helyezzük néhány percre a lehunyt szemre. Fontos: a szemre ne használjunk kamillát! Ennek finom szőröcskéi még jobban ingerelhetik a szemet. A természetes gyógyhatású készítmények közül válasszuk a kasvirággal, szemvidítófűvel és körömvirággal készült szemkenőcsöket.
  • Fertőző kötőhártya-gyulladás esetén gyakran mossunk kezet, különösen azután, hogy a szemhez értünk vele. Ilyenkor fontos a gondos kézápolás, hogy a bőr repedéseiben ne telepedhessenek meg baktériumok.
  • Ellenzős fejfedővel vagy napszemüveggel óvjuk a szemet a huzattól és a közvetlen napsütéstől.
  • Az arcra lehetőleg csak természetes, allergén, adalék- és tartósítószer-mentes kozmetikumokat használjunk.
  • A szem tisztításához csak forralt vizet használjunk. Mártsunk bele egy vattapamacsot, és a szemet az orr irányába töröljük ki, így megakadályozzuk a kórokozók mélyebbre hatolását.
  • Soha ne dörzsöljük a szemet! Ügyeljünk a gyakori pislogásra, a szemgolyó nedvesen tartására. Különösen számítógépes munka során "felejtünk el" gyakran pislogni.

Forrás: http://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/kotohartya-gyulladas_igy_kezelje_hazilag/20150508114050

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr9213159852

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása