HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

ÚJ LEHETSÉGES IRÁNY AZ ALZHEIMER-KÓR KEZELÉSÉBEN

2018.09.28. 14:54 EgészségTrend

Az Alzheimer-kór hátterében álló pozitív visszacsatolási folyamatot azonosított egy londoni kutatócsoport. Sikerült meghatározniuk egy olyan fehérjét is (Dkk1), mely fontos szerepet játszik a neurodegeneratív hatású mechanizmusban, így a jövőben kezelések célmolekulájaként szolgálhat.

egtr_agyacska.jpg

A londoni King’s College egyik kutatócsoportja a Translational Psychiatry folyóiratban egy olyan cikket közölt, melyben az Alzheimer-kór neurodegeneratív folyamatát a béta-amiloid egyre fokozódó túltermeléséhez kötik, és magyarázatot ad arra a kérdésre, hogy a peptidmolekulát célzó gyógyszerek miért bizonyultak hatástalannak a klinikai vizsgálatok során. (A szeptember 20-án megjelent cikk teljes szövege az alábbi linken érhető el: Christina Elliott et al, A role for APP in Wnt signalling links synapse loss with β-amyloid production, Translational Psychiatry (2018). DOI: 10.1038/s41398-018-0231-6.)

A kutatók arra jöttek rá, hogy az Alzheimer-kór kialakulása során egyre nagyobb mennyiségben keletkező, az idegsejtek szinapszisait romboló 40 aminosav hosszúságú béta-amiloid a pusztítás során az idegsejtekkel több és több béta-amiloidot termeltet, tehát egy pozitív visszacsatolási folyamat figyelhető meg. Ha a kezelés során későn alkalmaznak olyan gyógyszert, melynek hatóanyaga a béta-amiloidot célozza meg, ez a pozitív visszacsatolású folyamat már nem állítható le.

A folyamat feltárása közben a kutatók olyan fehérjére bukkantak (Dkk1), mely erősen stimulálja a béta-amiloid termelését, így főszerepet játszik az ördögi kör beindításában. Egy korábbi kutatás is rámutatott már a Dkk1-nek az Alzheimer-kór progressziójában betöltött szerepére, és arra is, hogy a Dkk1 alig mutatható ki fiatal felnőttek agyából, míg az észlelhető mennyiség az életkor előre haladtával egyre nő.

Ezért a kutatók szerint a Dkk1 alkalmasabb célmolekula lenne a béta-amiloidnál a neurodegenerációt eredményező pozitív visszacsatolású folyamat megszakítására. Van is egy Dkk1-et célzó molekula, a fasudil, amelyet Japánban és Kínában stroke kezelésére használnak. Állatkísérletekben sikerült kimutatni, hogy az agyukban nagy mennyiségű béta-amiloidot felhalmozó egereknél már két hetes fasudil-kezeléssel drámai mértékben sikerült csökkenteni a béta-amiloid koncentrációját.

Forrás:

http://medicalonline.hu/tudomany/cikk/uj_lehetseges_irany_az_alzheimer_kor_kezeleseben

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: kutatás orvos orvostudomány felfedezés

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr7914275131

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása