HTML

Egészségtrend

Mindenkinek eljön az életében az a pont, amikor érdeklődni kezd a saját egészsége iránt. Nekem is eljött. Persze, ennek mindig valami betegség az oka. Az első komolyabb problémánál elhatároztam, hogy nem elég mások tudására, tanácsaira alapoznom – magamnak is utána kell járnom az egyes kérdéseknek, és a mélyebb összefüggéseket is meg kell értenem. Az elmúlt évtizedek során sok tapasztalatot és tudást összegyűjtöttem, és úgy döntöttem, megosztom ezt azokkal, akik a költővel vallják, hogy „A jószándék kevés! Több kell: – az értelem!” Mert anélkül senki sem élhet egészségtudatos életet.

Friss topikok

Gyógyszeres gyógyítás a Kolumbusz előtti időkben

2013.11.22. 11:11 EgészségTrend

A múlt héten kis betekintést kaptunk az azték és inka civilizáció sebészeti gyakorlatába, ezen a héten pedig az általuk használt néhány gyógyhatású szerrel ismerkedünk meg. Montezuma, az utolsó azték uralkodó birodalmában már igen szervezett volt például a gyógynövénytermesztés, külön királyi kerteket tartottak fenn, s innen látták el az ország többi részét is különféle szerekkel.

A gyógyhatású szerek közé nemcsak azok az anyagok tartoztak, amelyeket ma annak tartanánk, hanem például az elrévülést, a túlvilággal való kapcsolattartás szolgáló hallucinogén anyagok is. Egyes kaktuszfélék ugyanis meszkalint, egyes gombák pszilocibint, a csattanó maszlag – amely nálunk is bőven terem – pszilocint tartalmaz. Ezeket többnyire szárítva, illetve főzetben fogyasztották. Észak-Amerika – épp manapság kihaló – sámánisztikus kultúrájában ezeknek a szereknek a használata egészen a 20. századig folytatódott – a témában Carlos Castañeda írt szép, nagy hatású könyveket Don Juanról, az indián varázslóról.

Peyote_Cactus.jpgA pejotl nevu kaktusz fontos meszkalinforras - Wikimedia Commons

Az aztékok többféle gyógyhatású szert ismertek hasmenés ellen, biokémiai úton elő tudtak idézni abortuszt, és számos bőrbetegséget sikeresen gyógyítottak. Általában azokat a gyógyhatású szereket részesítették előnyben, amelyek „tisztulást” okoztak – pl. hányást, izzadást –, mivel úgy gondolták, ezekkel elűzhetik a testet megszálló gonosz szellemeket.

Az inkák már a konkvisztádorok előtti időkben fakéregből nyert kininnel kezelték a maláriás lázat – lényegében a 20. századig nem is nagyon sikerült az orvostudománynak előrébb lépnie e kérdésben. Érdekesség, hogy a 18. szazadban Samuel Hahnemann is a kinin hatásmechanizmusára építve dolgozta ki a homeopátia – manapság újra erősen vitatott – elméletét, a szer ugyanis úgy kezeli a betegséget, hogy először kis mértékben fokozza annak tüneteit, védekezésre késztetve a szervezetet.

Az Andok lejtőin megtelepedett inkák is rágták már a kokalevelet. A kokaintartalmú növény egyszerre stimuláló és nyugtató hatású. Bolíviában, Peruban a mai napig megmaradt ez a szokás – a több ezer méter magasságban, alacsony légnyomási viszonyok között élő indiánok többek között ezzel a módszerrel győzik le az oxigénszegénység miatt beálló fáradékonyságot. Az inkák ezeken kívül ismerték a manapság kanalas orvosság formájában kapható ipekakuánát, az atropint, a kurárét, a teofilint és sok további gyógyhatású szert, amelyek a mai napig a használt gyógyszereink közé tartoznak.

Erythroxylum_coca.jpg

Kokakcserje - Wikimedia Commons

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegtrend.blog.hu/api/trackback/id/tr825639015

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása